Az olvasói igények miatt eddig minden egyes lapszámot újra kel- lett nyomtatnunk. 2016-tól évente – külön megrendelésre – több terjedelmes különszámot is megjelentetünk; ezek példányszáma esetenként eléri az 1300–2000 da- rabot is. A Szociálpolitikai Szemle folyóirat a lapszámok folyamatos megjelentetése mellett 2017-ben kezdte el a SZEMLE KÖNYVEK-sorozat kiadását, melyből eddig már 4 kötetet is eljuttattunk az olvasókhoz: 56 lenyomatai a szociális rendszerben; „Nemcsak szív kell, de ész is kell” – 20 éves a Gyermekvédelmi törvény; A szociális munka és a szociálpedagógia modern elméletei, illetve Rendszer és váltás – 25 éves a Szociális törvény címmel. A sorozat kiadvá- nyai 1000–1300 példányban, összesen 1164 nyomtatott oldalon 86 szerző 91 írásával jelentek meg. Természetesen további kiadványokat is tervezünk.
Jelen lapszámunkban ismét szembejön velünk a valóság! A KSH európai szinten validált kutatása szerint folyamatosan, tehát tendenciaszerűen, immár hatodik éve csökken a szegénység mélysége és kiterjedése Magyarországon, s az egyenlőt- lenség dolgában is évek óta az öreg kontinens jobbik feléhez tartozunk. Tudom, a szemük sem rebben e tényektől a magukat szociálisnak, mi több szakembernek harangozó megmondóembereknek, de már régen nem is érdekes, mit kárálnak itt-ott. A lényeg, hogy a romákkal is halad az idő, s kiderül például, hogy súlyos anyagi deprivációs érin- tettségük a 2013-as 73,1-ről 53,7%-ra csökkent. Tudom persze, elfogadhatatlanul magas még ez az adat, de mégiscsak úgy esett, hogy a változás ugyanez idő alatt 45,3-ról 15,1%- ra csökkent alacsony háztartási munkaintenzitás mellett történt! Hozzáteszem: tovább- ra is aggasztó, hogy a csökkenés ellenére a romák jövedelmi szegénységi kockázata háromszorosa volt az országos átlagnak.
Hogy ne így legyen, több fontos felzárkózást segítő eszköz mellett a szociális gazda- ság fejlődésére kell és érdemes helyeznünk a hangsúlyt. Lapszámunkban ez a terület ezúttal megkülönböztetett figyelmet kapott, így jó szívvel ajánlom olvasóinknak az e tárgyban írott tanulmányainkat és a gyakorlati mintázatok jó példáit a Kék madár Csokigyártól a Romani design-ig.